Zaujímavé miesta v Bratislave – 8 tipov na výlet

Zaujímavé miesta v Bratislave – 8 tipov na výlet

Bratislava, to nie je len Bratislavský hrad a reštaurácia v tvare UFO. Tu sú naše tipy na zaujímavé a neokukané miesta priamo v hlavnom meste. V zozname nájdete pozoruhodné alebo ikonické stavby, veľký kus bratislavskej histórie, ale aj pekné prírodné miesta na oddych alebo prechádzku v Bratislave.


1. Fontána pre Zuzanu

Fontánu lásky z kultového filmu Fontána pre Zuzanu nájdete v bratislavskom Ružinove, kúsok za hranicou Starého mesta – medzi Centálom a Miletičkou. Stačí do Google Maps zadať „Fontána lásky“ a ocitnete sa vo vnútrobloku sídliska, kde sa tento film nakrúcal. V jeho strede nájdete túto ikonickú fontánu, ktorá bola v roku 2008 zrekonštruovaná. Ak sa v nej chcete aj trochu osviežiť, choďte v lete alebo počas neskorej jari, kedy je fontána v prevádzke.

Pred návštevou fontány, odporúčame naladiť sa pozretím filmu, ktorý nájdete zadarmo na Youtube. Tie paneláky v pozadí vyzerajú takmer totožne ako vtedy.


2. Jarovská bažantnica

Barokový zverinec z 18. storočia, ktorý pôvodne patril k zámku Neues Schloss v obci Kitsee, nájdete medzi Petržalkou a Jarovcami. Bol poľovný revír pre šľachtu a veľmi rád tam vraj chodil poľovať aj syn Márie Terézie, cisár Jozef II a jej otec Karol VI.

Dodnes sa zachoval len murovaný most, ktorý kedysi viedol ponad rameno Dunaja. Rameno vyschlo, most si podmanila okolitá príroda a pôsobí vďaka tomu celkom rozprávkovo.

Najľahšie a najrýchlejšie sa k bažantnici dostanete ak zaparkujete v okolí vlakovej stanice v Kittsee a odtiaľ prejdete cca 5-10 minút pešo až k bývalému areálu bažantnice.

Dá sa tam samozrejme dostať aj zo slovenskej strany s dlhšou cca 30 min prechádzkou z Petržalky. Zaparkujte kúsok od hraníc medzi Slovenskom a Rakúskom, pri železničnom priecestí na konci Kopčianskej ulice a odtiaľ sa vydajte po kľukatej ceste popri poliach až k bažantnici. 

Viac info o bažantnici a jej histórii nájdete v tomto blogu.

3. Totemy – Biele skaly

Medzi zaujímavé miesta v Bratislave určite patrí aj lokalita Biele skaly na Devínskej Kobyle. Biele skaly boli kedysi morským dnom, neskôr slúžili ako kameňolom a následne si tam trampi spravili vlastné útočisko s indiánskou tématikou.

Uprostred lesa pod vrcholom Devínskej Kobyly sa týčia mohutné skalné bralá a v kaňone pod nimi nájdete ohniská, miesta na posedenie a hlavne pestrofarebné „indiánske“ totemy. Práve totemami si trampovia označili Biele skaly ako svoje územie. Vstup je tam samozrejme voľný. Odporúčame ako nenáročnú víkendovú prechádzku.

Na Biele skaly sa najjednoduchšie dostanete pešo od Domu kultúry v Dúbravke za asi 30 minút. Po ceste sa môžete zastaviť aj pri pozostatkoch rímskeho súkromného kúpeľa Villa Rustica. Nenáročná trasa, ktorú zvládnu seniori aj juniori.

Druhá trasa vediet z Dúbravskej hlavice. Treba ísť pešo po starej vojenskej ceste až kým napravo neuvidíte tabuľu s nápisom Biele skaly. Odbočíte na lesnú cestu doprava a kúsok potom ako uvidíte studničku (asi 5-10 min chôdze), pokračujte po lesnej ceste ešte chvíľku a pozorne sledujte pravú stranu, onedlho sa vám ukáže vyšliapaný chodníček smerujúci strmo dolu. Po chvíli strmej cesty dolu kopcom sa dostanete k Bielym skalám.


4. Bývalá raketová základňa


Vedeli ste, že v Bratislave je bývalá protilietadlová raketová základňa? Rozpadnuté budovy, bunkre a silá, kde boli umiestnené rakety. Cítite sa tam ako v nejakej počítačovej hre alebo post-apokalyptickom filme. Ak máte radi originálne výlety s kúskom histórie, určite sa tam choďte pozrieť.

Ak pôjdete z Dúbravky (od rampy na Dúbravskej hlavici sú to asi 2 km po asfaltke) ako prvú uvidíte naľavo budovu, ktorá vyzerá ako zničená budova školy z 80-tych rokov. Bola to pravdepodobne kasáreň, na tú dobu vraj veľmi extravagantná, vo vnútri možno ešte zahliadnete netradičné vzory na zvyšných kachličkách. Táto budova je značne zanedbaná a rozobratá, takže, ak chcete ísť dovnútra, dávajte si pozor, lebo to môže byť veľmi nebezpečné. Ak nechcete riskovať, ale zaujíma vás, ako to dnu vyzerá, pozrite si storky na našom Instagrame – v highlighte Urbex.

Výlety v Bratislave - bývala raketová základňa

V rozsiahlom objekte na vrchole Devínskej Kobyly nájdete aj bunkre a silá, kde – ako hovorí môj muž – spinkali rakety. Viac fotiek a podrobností z histórie tejto základne si môžete prečítať v tomto blogu.


5. Vojenské bunkre z 2. svetovej vojny

V Bratislave sú desiatky viac a menej zachovalých vojenských bunkrov. Väčšinu nájdete v Petržalke – pôvodne ich tu bolo až 15, ale zachovalo sa len 13.

Každý bunker má svoj názov, napr. Štěrkovište, Mulda, Paseka, Lány, Vrba, Hřbitov, Cvičiště a iné. V blízkosti bunkra BS-8 Hřbitov je aj vojenský cintorín a murovaná kópia tanku.


Niektoré z bunkrov premenilo OZ Zachráňme petržalské bunkre na malé vojenské múzeá aj s dobovými rekvizitami. Môžete si ich ísť prezrieť zvnútra aj s komentovanou prehliadkou (Bunker B-S 8 Hřbitov pri Kočianskej alebo Bunker B-S 4 Lány pri hranici Petržalka- Berg). Niektoré bunkre sú aj v súčastnosti voľne prístupné ale vyrabované a často plné odpadkov – napr. Bunker B-S 2 Mulda alebo B-S 1 Šterkovište v Pečnianskom lese.

Tu sme vám na mape vyznačili všetky petržalské bunkre, ak máte chuť, všetky ich viete obehnúť počas jedného dňa. Ak chcete vidieť len tie najzachovalejšie, odporúčame B-S 8 a okolie a B-S 4.


6. Bývalá stanica bratislavského metra

Na konci Petržalky nájdete prvú a zároveň poslednú stanicu bratislavského metra, Janíkov dvor. Aj keď sa veľa zo stanice bratislavskej dráhy nezachovalo (a vlastne ani nepostavilo), nepochybne medzi zaujímavé miesta v Bratislave patrí.

Plány výstavby síce siahajú až do roku 1974, ale reálne sa začalo stavať až v roku 1988. Dva roky neskôr bola výstavba pozastavená kvôli nedostatku financií. Svoju úlohu zohrala aj nežná revolúcia a pád socializmu, kedy sa pozornosť sústredila inam. Navyše, naše metro bolo založené na sovietskych technológiách, ktoré rýchlo vyšli z módy. Dnes  si stále môžete pozrieť hrubú stavbu stanice, ktorá slúži ako grafitti legálka a vybrať sa naprieč tme dvoch dlhých tunelov.

Nedostavané depo nájdete ľahko, nachádza sa totiž len niekoľko desiatok metrov od konečnej MHD zastávky Vyšehradská, pod Panónskou cestou.

Viac fotiek a info o histórii projektu, ktorý skončil skôr ako začal nájdete v týchto stories.


7. UFO v Podunajských Biskupiciach

Vedeli ste, že v Bratislave máme dve ufá? Toto menej známe a okukané je na sídlisku Medzijarky v Podunajských Biskupiciach, kúsok od neslávne známeho Pentagonu. Stojí tam od 70-tych rokov a bolo (na tú dobu) súčasťou futuristického sídliska, ktoré navrhovali tí istí architekti ako budovu rozhlasu.


8. Labyrint vo Waitovom lome

Waitov lom s kamenným labyrintom síce vyzerá ako nejaký pozostatok dávnej civilizácie, ale v skutočnosti ho v roku 2007 postavil zaľúbený chalan ako dar pre svoju novú frajerku. Dnes sú manželia a labyrint stále stojí.

Je to kópia slávneho labyrintu, ktorý sa nachádza v gotickej katedrále vo francúzskom Chartres a zdobí oblasť bývalej bratislavskej vápenky na Devínskej Kobyle – kúsok od Sandbergu.

Nájdete ho na modrej turistickej značke smerom z Devína na Sandberg/Devínskej Novej Vsi alebo naopak.

Všetky miesta z nášho zoznamu sme vám uložili aj do tohto zoznamu v Google Maps.

Ďalšie tipy na zaujímavé miesta v Bratislave a okolí nájdete v našich ďalších blogoch alebo na našom Instagrame.

ivalka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *